چگونه لوستر را تمیز کنیم؟

نحوه تمیز کردن لوستر کریستالی

تمیز کردن هر بخش از لوستر کریستالی فوت و فن خاص خود را دارد و نیازمند توجه به جزییات است.

ولی به هر حال اینکار باید بصورت دوره ای انجام شود تا کیفیت نور لوستر حفظ شود و لوستر زیبایی خود را حفظ کرده و بهترین کارایی را داشته باشد.

ما نحوه تمیز کردن لوستر کریستالی را به شما آموزش می دهیم تا هم از این کار لذت ببرید و هم اینکه به عنوان یکی از کارهای ضروری در منزل از آن بهره ببرید.

 

روشهایی که در زیر معرفی میکنیم  برای لوستر های کریستال بلوری، شیشه ای و پلاستیکی قابل استفاده هستند.

 

روش اول : تمیز کردن لوستر، وقتی که کریستال هایش وصل هستند.

 1. چراغ ها را خاموش کنید و اجازه دهید لامپ ها سرد شوند.

دکمه خاموش کردن لوستر را بزنید تا لامپ ها خاموش شوند.تا زمانیکه لامپ ها سرد شوند صبر کنید.

نیازی به قطع برق واحد نیست، اما برای احتیاط می توانید برق واحد را قطع کنید، ولی فقط زمانی اینکار را انجام بدهید که کلید قطع برق واحدتان را می شناسید و یا یک متخصص برق ساختمان در کنارتان هست.

برای تمیز کردن لوستر به هیچ عملیات سیم کشی و قطع سیم نیاز ندارید.

 1. محوطه را آماده کنید.

 در حین اینکه منتظرید تا لامپ ها سرد شوند، فضای کارتان را آماده کنید.

یک زیر انداز یا پارچه بزرگ زیر لوستر پهن کنید و نردبان یا چهار پایه را بصورت امن زیر لوستر قرار بدهید.

 • برای جلوگیری از شکسته شدن قسمت های مختلف لوستر بعد از افتادن احتمالی، میتوانید یک پتو روی زیر انداز (زیر نردبان) پهن کنید.
 • اطمینان حاصل کنید نردبانتان به اندازه کافی بلند باشد که بتوانید به راحتی به همه بخشهای لوستر دسترسی داشته باشید.
 1. از شیشه پاک کن و دستمال پنبه ای تمیز استفاده کنید

به بالای نردبان رفته و خود را به لوستر برسانید. شیشه پاک کن را روی دستمال پنبه ای نرم و تمیزتان اسپری کنید.

هر کریستال را با دستمال مرطوب پاک کنید، سپس بلافاصله با دستمال خشک دیگری خشکش کنید.

 • سعی کنید در هنگام تمیز کردن لوستر، پیش بند جیب دار بپوشید. در اینصورت می توانید دستمال ها، شیشه پاک کن و وسایل مورد نیاز دیگر را به راحتی دم دستتان داشته باشید.
 • به جای دو عدد دستمال (یکی مرطوب و یکی خشک)، می توانید از یک جفت دستکش پنبه ای تمیز استفاده کنید. مزیت این روش تسلط بیشتر برای تمیز کردن کریستال هاست. برای اینکار می توانید شیشه پاک کن را به یکی از دستکش ها اسپری کرده و کریستال ها را پاک کنید، سپس با دست دیگر که دستکش خشک را پوشیده، کریستالها را خشک کنید. توجه داشته باشید که اگر تعداد کریستال های لوستر شما زیاد باشد، یه چند جفت دستکش نیاز خواهید داشت.
 1. همه کریستال ها را با دقت تمیز کنید.

همه کریستال ها را به روش خودتان با دستمال مرطوب و خشک و یا دستکش پنبه ای تمیز کنید.

 • در هنگام تمیز کردن کریستال ها، همیشه شیشه پاک کن را روی دستمال اسپری کنید، به جای اینکه بر روی سطح کریستال اسپری کنید.
 • در هنکام تمیز کردن لوستر، از چرخاندن و کشیدن لوستر به سمت خودتان برای رسیدن به بخش های دیگر لوستر جدا خود داری بفرمایید. این کار موجب ضعیف شدن نگهدارنده های لوستر شده و خطر سقوط و شکسته شدن لوستر را به همراه دارد. برای دسترسی به بخش های مختلف لوستر برای تمیز کردن، نردبان را جابجا کنید.
 1. قاب را تمیز کنید.

قاب و بقیه بخش های لوستر را فقط با دستمال خشک و یا مواد تمیز کردن لوستر و یا مواد مخصوص تمیز کردن فلزات تمیز کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که شیشه پاک کن و یا مواد شوینده ای که برای تمیز کردن لوستر از آنها استفاده می کنید، خطری برای آلیاژ استفاده شده در قاب لوستر ندارند. در غیر اینصورت خط از بین رفتن رنگ قاب و یا ایجاد لکه بر روی قاب لوستر وجود دارد.
 • هر گونه بست و قلاب داخل کریستال های لوستر را با دستمال خشک تمیز کنید. چون احتمال رفتن رنگ و یا ایجاد لک بر روی آنها در صورت استفاده از شوینده و شیشه پاک کن وجود دارد.
 1. با ملایمت خاک روی لامپ ها را پاک کنید.

همه لامپ ها را داخل سرپیچشان با دستمالی خشک و تمیز پاک کنید. دقت کنید که همه لامپ ها در سرپیچشان سفت باشند و هیچگونه تغییر رنگ و یا لکه ای نداشته باشند.

 • اگر هر کدام از لامپ ها کم نور بودند، دچار شکستگی شده بودند، سوخته بودند و یا تغییر رنگ داده بودند، از این فرصت استفاده کنید و آن لامپ را با لامپی جدید جایگزین کنید.
 • اگر حباب لامپی دارای لکه سمجی بود که با دستمال خشک پاک نمی شد، می توانید با احتیاط از دستمال مرطوب برای تمیز کردنش استفاده کنید و در صورت عدم موفقیت، می توانید آن لامپ را با لامپی جدید جایگزین کنید.

روش دوم : تمیز کردن لوستر با جدا کردن کریستال ها

 1. چراغ ها را خاموش کنید و اجازه دهید لامپ ها سرد شوند.

دکمه خاموش کردن لوستر را بزنید تا لامپ ها خاموش شوند.تا زمانیکه لامپ ها سرد شوند صبر کنید.

 • نیازی به قطع برق واحد نیست، اما برای احتیاط می توانید برق واحد را قطع کنید، ولی فقط زمانی اینکار را انجام بدهید که کلید قطع برق واحدتان را می شناسید و یا یک متخصص برق ساختمان در کنارتان هست.
 • برای تمیز کردن لوستر به هیچ عملیات سیم کشی و قطع سیم نیاز ندارید.
 1. محوطه را آماده کنید

در حین اینکه منتظرید تا لامپ ها سرد شوند، فضای کارتان را آماده کنید.

یک زیر انداز یا پارچه بزرگ زیر لوستر پهن کنید و نردبان یا چهار پایه را بصورت امن زیر لوستر قرار بدهید.

 • یکی از وسایل ضروری برای حفاظت از کریستال ها در هنگام تمیز کردن لوستر، استفاده از یک پتوی سنگین و ضخیم است، که در صورت سقوط احتمالی قطعات کریستالی لوستر، از شکسته شدن آنها جلوگیری می کند.اگر پتوی ضخیم ندارید، میتوانید چند پتو بر روی هم بیاندازید و یا یک پتوی نازک را چند بار تا کنید تا ضخیم شود.
 • اطمینان حاصل کنید نردبانتان به اندازه کافی بلند باشد که بتوانید به راحتی به همه بخشهای لوستر دسترسی داشته باشید.
 • از زوایا و فاصله های مختلف از لوسترتان عکس بگیرید تا بعدا برای متصل کردن بخش های مختلف لوستر به مشکل بر نخورید.
 1. قطعات لوستر را با احتیاط از هم جدا کنید.

با احتیاط کریستال ها را از لوستر جدا کرده و بر روی نزدیک ترین سطح ثابتی که با یک پتو یا پارچۀ ضخیمی پوشیده شده قرار دهید.

 • می توانید بخش های بزرگتر و بدنه لوستر را جدا کرده و برای تمیز کردن پایین بیاورید و اگر مقدور است و نیازی به کار سیم کشی و برق کاری نیست، می توانید کل لوستر را پایین آورده و در امنیت کامل بخش های بزرگتر را جدا کنید.
 • بسته به نوع لوستر، احتمالا به انبردست دمباریک یا ابزاری شبیه به آن برای باز کردن بست کریستال ها احتیاج خواهید داشت. همچنین بعد از تمیز کردن کریستال ها و برای متصل کردن مجددشان به بست ها، به این ابزار نیاز خواهید داشت.
 1. کریستال ها را با دقت تمیز کنید.

سینک ظرفشویی را با آب گرم و مقدار کمی مایع ظرفشویی پر کنید.یک حوله داخل سینک (زیر آب) قرار دهید و یک حوله خشک و تمیز بیرون سینک.

کریستال ها را یکی یکی داخل سینک فرو برده و با انگشتانتان روی آنها را مالش داده و تمیز کنید سپس کریستال های شسته شده را از سینک خارج کرده و بر روی حوله خشک قرار دهید.

 • مراقب به هم خوردن کریستال ها و یا برخورد با اجسام صفت و سخت باشید چون باعث شکستگی یا خش افتادن آنها می شود.
 • هیچ نیازی به استفاده از اسفنج یا اسکاچ برای تمیز کردن کریستال ها نیست. چون در واقع این وسایت باعث خش افتادن کریستال ها می شوند.
 • کریستال های شسته شده را بلافاصله بعد از خارج کردن از سینک آب، با حوله تمیز و جاذب، خشک کنید. خیلی مهم است که این کار را سریع انجام دهید چون از ایجاد لک آب بر روی کریستال جلوگیری می کند.
 1. قاب و بقیه بخش ها را تمیز کنید

اگر به نظرتان نیاز هست، قاب، لامپ ها و کلیه بخش های دیگر لوستر را با یک دستمال خشک و تمیز، پاک کنید. لامپ های سوخته، شکسته و رنگ گرفته را تعویض کنید.

 • ممکن است بتوانید از آب و کفی که تهیه کرده اید برای تمیز کردن قاب و بقیه بخش های فلزی لوستر هم استفاده کنید. اما بهتر است اول اطلاعاتی در مورد آلیاژ استفاده شده در قسمت های فلزی لوستر کسب کنید تا بتوانید بهترین شوینده را برای این منظور انتخاب کنید.
 • مطمئن شوید که همه رطوبت و نم موجود در سر پیچ ها و تمام قطعات برقی لوستر به طور کامل خشک شده اند. بهترین روش برای اطمینان از خشک شدن این بخش ها، رها کردن آنها برای چند ساعت قبل از قرار دادن لامپ ها و اتصال مجدد لوستر است.
 1. متصل کردن بخش های لوستر (سَرِ هم کردن لوستر)

از حافظه تان و یا از عکسهایی که قبل از جدا کردن لامپ ها ، کریستال ها و بخش های مختلف لوستر تهیه کردید استفاده کنید تا بتوانید بخش های جدا شده را دوباره متصل نمایید.

 • در هنگام متصل کردن بخش ها، از بالا به پایین و از داخل به خارج بخش های مختلف را به لوستر متصل نمایید.

 

روش سوم : زمان تمیز کردن لوسترتان را بدانید.

 1. سعی کنید هر ۱۲ ماه لوسترتان را تمیز کنید.

برای داشتن لوستر تمیز و براق (براق کردن لوستر)، بهتر است سالی یکبار لوستر را تمیز کنید. چه به روش جدا کردن کریستال ها و آویز ها، چه روش متصل بودن آویز ها. مهم این است که حتما سالی یکبار لوستر ها را تمیز کنید.

 • لوسترتان را بصورت دوره ای برای مشاهده گرد و خاک، لکه یا کدر شدگی کریستال چک کنید. وجود هر یک از مواردی که ذکر شد نشانه ای است برای اینکه وقت تمیز کردن لوستر شده است. اینکار به جلا دادن لوستر کمک شایانی می کند.
 • اگر لوستر در جاهایی قرار دارد که امکان کثیف شدن بیشتر است، باید زودتر از سالی یکبار تمیزش کنید. مثلا لوستر آشپزخانه به دلیل وجود چربی و دوده داخل آشپزخانه حتما باید زود به زود تمیز شود و یا لوستر هایی که در مسیر عبور و مرور قرار دارند. مثل لوستر های دم در یا راهرو.
 1. بین تمیز کاری سطحی و عمقی یکی را انتخاب کنید!

اگر تا الان لوسترهایتان را تمیز نکرده اید، بهتر است کریستال ها را از لوستر جدا کرده و بصورت عمیق! به تمیزکاری لوستر مشغول شوید.

ولی اگر بصورت دوره ای اینکار را انجام میدهید، تمیز کردن سطحی در حالت اتصال کریستال ها کفایت می کند.

 • اگر با لکه های سمج و یا کدر شدگی کریستال ها مواجه هستید که با دستمال و تمیزکاری سطحی پاک نمی شوند، بهتر است از روش عمقی و جدا کردن کریستال ها جهت تمیز کردنشان بهره ببرید.
 1. گردگیری بین  دوره های تمیز کاری.

برای اینکه تمیزی لوستر ها را برای مدت زمان بیشتری حفظ کنید، میتوانید از یک دسته پر و یا وسایل گردگیری برای غبار روبی لوستر ها استفاده نمایید.

البته برای انجام اینکار به یک نردبان احتیاج دارید ولی دیگر نیازی به جدا کردن قطعات لوستر نیست.

 • یک روش خوب برای پاک کردن لوسترها این است که هر چند ماه یکبار این کار را انجام دهید، یا هر زمانی که گرد و خاک بر روی لوستر و لامپ ها قابل مشاهده بود.
 • یک ایده خوب برای گردگیری این است که اینکار را قبل از تمیزکاری خیس (شستشوی لوستر) انجام دهید. با این روش مقدار قابل ملاحظه ای از خاک روی لوستر ها کم می شود.

سوالات متداول در مورد تمیز کردن لوستر

آیا می توانم لوستر را با سرکه تمیز کنم؟

فقط برای تمیز کردن زنگ زدگی می توانید از سرکه استفاده نمایید. در غیر اینصورت استفاده از سرکه توصیه نمی شود.

چطور بازوهای لوستر را که در اثر دود قهوه ای شده اند، تمیز کنم؟ (راه حل سیاه شدن لوستر)

بازوهای لوستر را جدا کرده و با مایع ظرفشویی ملایم و اسفنج بشویید.

بعد از تمیز کردن کریستال های لوستر، می توانم براق کننده ماشین روی آنها بزنم؟

نه. براق کننده ماشین دارای مواد شیمیایی است که مناسب قطعات خودرو طراحی شده اند و در صورت استفاده بر روی کریستال های لوستر، باعث کدر شدن آنها می شوند.

نکات مهم

 • برای تمیز کردن لوستر فقط از دستمال های خشک، نرم و نخی استفاده کنید. استفاده از دستمال کاغذی و پارچه های خشن، به راحتی به سطح کریستال ها آسیب می رساند.
 • اگر امکانش وجود دارد، دفترچه لوستر را مطالعه کنید و یا با تولید کننده لوستر مشورت کنید تا با محدودیت های مواد تمیزکاری لوسترتان آشنا شوید.
 • اگر لوسترتان بعد از تمیز کردن هنوز کثیف به نظر می رسد، با فروشنده و یا کارخانه تولید کننده لوستر تماس گرفته و کریستال و بخش های مورد نیاز را تهیه کرده و جایگزین کنید.

هشدارها

 • کار با ولتاژ بالای برق بسیار خطرناک است. در صورتیکه نیاز به عملیات سیم کشی و یا تنظیمات الکتریکی داشتید، حتما با یک متخصص برق و سیم کشی مشورت نمایید.
این نوشته در بخش آموزش منتشر شده است . می توانید از اینجا این مقاله را بوکمارک نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *